Arrangementer der måske vil interessere dig
Bestsellere
Danmark under besættelsen 3: I seng med fjenden – Fordom og kollaboration
2611-303
Start
Mandag 23/2, kl. 17.00, 1 gang
Sted
Aalborg Universitet, (k3 / 2.126)
Kroghstræde 3, seminarrum 2.126
9220 Aalborg Øst
Pris
- Standard 175,00 kr.
Hvordan var hverdagen i Danmark under den tyske besættelse 1940-45? Hvilke valg stod danskerne overfor, og hvordan prægede krigen både enkeltmennesker og samfundet som helhed?
I denne foredragsrække belyses besættelsestiden fra forskellige vinkler: Arbejdet med de tyske bunkere, den sociale indsats for modstandsfolkene, kvinder i relation til både fjende og frihedskamp samt de kontroversielle historier om Frikorps Danmark. Sammen giver foredragene et nuanceret indblik i en dramatisk og kompleks periode af Danmarkshistorien.
Denne gang: I seng med fjenden – Fordom og kollaboration.
Mange danske kvinder forelskede sig i de herværende tyske soldater. I det sidste krigsår blev modstanden mod alt tysk samkvem kraftigt kommenteret i de illegale blade, og ved befrielsen blev et meget udsat mål for spot og spe. Det førte sjældent til domme for kollaboration, men den offentlige stemning stemplede de oftest meget unge kvinders omgang med fjenden.
Program:
-
Mandag 23/2/26 kl. 17.00 - kl. 18.45Michael Steinke Christensen, cand.mag., redaktør, tidl. projektansvarlig på Holstebro Museum