Den transatlantiske parentes (med Per Stig Møller)
2711-113
Start:
Onsdag 10/3/27, kl. 17.00, 1 gang
Sted:
Aalborg Universitet, (r14 / 3.107)
CREATE, Rendsburggade 14 (aud. 3.107)
9000 Aalborg
Om Danmark, Europa og USA i en verden, hvor gamle alliancer er under pres. En aktuel samtale om Trump, Grønland og fremtidens transatlantiske samarbejde
Per Stig Møller er godt selskab. Hans nye bog om forholdet mellem Danmark og USA er både veloplagt, velskrevet og velargumenteret – kort og godt klog – når han tager os gennem USAs historie fra vikingen Leif den Lykkelige til Donald Trump i dag. Konklusionen er krystalklar: Det tætte samarbejde mellem USA og Europa, forfatteren voksede op med efter Anden Verdenskrig, er undtagelsen, der bekræfter reglen.
Den nuværende præsident har historien med sig, når han bryder med Europa for selvisk at sætte USA først. Sådan har det altid været – undtagen de 80 år, Per Stig Møller nu med bogens titel kalder »Den transatlantiske parentes«. USA er igen en upålidelig partner. Bogen er letlæst, og det hele bliver løftet op på et højere niveau, når Per Stig Møller fortælleteknisk forstærker sine synspunkter med citater fra litteraturen og den politiske idéhistorie. Der er han ret så suveræn.
Per Stig Møller er en dansk litteraturforsker, forfatter, journalist og konservativ politiker; medlem af Folketinget fra 1984 til 2015. Per var politisk leder og partiformand for det Konservative Folkeparti 1997-1998; Miljøminister 1990-1993; Udenrigsminister 2001-2010; Kulturminister 2010-2011 og tillige Kirkeminister i en kort periode i 2011
Per Stig Møller er forfatter til adskillige bøger, blandt andet "Den transatlantiske parantes";"De fire isbjerge"; "Afgørende øjeblikke"; "Sommeren 45" og mange flere. "Den transatlantiske parentes" kan tilkøbes - bestilling senest 10 marts 2027.
Foto: Steen Brogaard, FT.dk
Program:
-
Onsdag 10/3/27 kl. 17.00 - kl. 18.45Per Stig Møller, tidl. udenrigsminister, mag.art., dr.phil.
Ingeniørforeningen i Danmark (IDA) og Det Konservative Folkeparti i Aalborg