Hvordan ser verden ud, når vi ser den gennem megatrends’ briller? I dette foredrag vil vi blive præsenteret for otte globale skift, der allerede nu er med til at forme vores fremtid—fra teknologiske gennembrud og klimaforandringer til ændringer i den måde, vi lever og arbejder på.

Foredraget vil give ny viden og inspiration til at reflektere over de kræfter, der præger vores verden, og som vi måske kender til, men endnu ikke forstår fuldt ud. Vi vil gennemgå nogle af de sammenhænge, som ofte går ubemærket hen, og få et mere nuanceret blik på de muligheder og udfordringer, vi står over for. 

Om underviseren:
Mathias Behn Bjørnhof er fremtidsforsker, camd.soc., grundlægger af firmaet ANTICIPATE, hvor han arbejder med at hjælpe organisationer med at forberede sig på fremtidens muligheder og udfordringer. Alt fra Fortune 500-virksomheder og FN til NGO’er og det offentlige. Han har tidligere været partnerskabschef og konsulent hos Instituttet for Fremtidsforskning og undervist i strategisk fremtidstænkning, samt holdt foredrag om fremtiden og alle de ting, den kan byde på.

Brug Trekantens Café
Trekantens café laver særlige relevante menuer til flere af foredragene. Ring til caféen på t. 99317613, hør hvad menuen er og bestil gerne i forvejen.
Fx kan du for kun kr. 50 til flere af foredragene vælge mellem kaffe/kage ELLER  2 stk. grønt smørrebrød, som kan nydes før eller efter foredragene.
Mere information på caféens hjemmeside: https://trekanten.info/cafe/

Program:

  • Tirsdag. 2/12/25 kl. 17.00 - 18.45
    Mathias Behn Bjørnhof, fremtidsforsker, cand.soc., ANTICIPATE
Føj holdet til favoritter

Praktisk Information

Samarbejdspartnere

Trekanten