Det er desværre ikke længere muligt at tilmelde sig dette arrangement. Men vi har et stort program med mange nye arrangementer, og herunder er et udvalg til dig.

Hvordan kan vi gennem dialog sikre, at patienter og borgere både forstår og bliver forstået i samtaler med sundhedsvæsnets specialister?

Har du nogensinde prøvet at gå ud fra en konsultation hos din læge og være lidt i tvivl om, hvad der faktisk blev aftalt, og hvorfor du skal have den behandling, der blev besluttet? 

Ja, det har de fleste faktisk oplevet. Og det er naturligvis fordi, at lægevidenskaben er et højt speci-aliseret fagsprog, men det er også fordi lægen måske ikke er i stand til at forklare det til os, der ikke er sundhedsprofessionelle. 

Den tilgang til dialog, som hedder ’fælles beslutningstagning’ bidrager til, at patienter bliver mere oplyste og dermed mere afklarede om egne værdier og præferencer, og de oplever mindre tvivl og færre fortryder deres valg af behandling. 

Fælles beslutningstagning handler om, at samtalerne om behandling af sygdom foregår i et dialogisk samarbejde mellem patient og læge, og dvs. at der træffes en fælles beslutning om den enkelte patients kommende behandling. Når sundhedsvæsnet sikrer, at der er en dialog mellem patient og læge, så øger man også patientens viden om mulighe-der, fordele, ulemper og risici ved den enkelte behandling.

Denne aften vil seniorforsker fra Center for Fælles Beslutningstagning og lektor i kompetenceudvikling på SDU, Lea Lund, fortælle om, hvad fælles beslutningstagning er, og hvad man selv som patient kan gøre for at være mere med i processen om sin behandling. 

Lea Lund vil give indblik i, hvad forskningen viser om de sundhedsprofessionelles, patienters og de pårørendes perspektiv på fælles beslutningstagning.

Vi hører også erfaringerne fra patienten Vibeke Andersen, som beretter om, hvordan hun som patient har oplevet fælles beslutningstagning i hendes behandling i psykiatrien.

Program:

  • Tirsdag 7/10/25 kl. 17.00 - kl. 18.45 : AFLYST
Føj holdet til favoritter