Døden er en uundgåelig del af livet, som mennesker til alle tider har skullet forholde sig til. Men selvom døden på sin vis er den samme som altid, så er vores forhold til døden det ikke. Det er under konstant forandring og påvirket af den tid, vi lever i og det samfund, vi er en del af.

I den moderne vestlige verden, er døden et vilkår, vi ofte har svært ved at håndtere, og som vi gemmer væk og undgår at tale om. Døden konfronterer os med afmagt og manglende kontrol – hvilket ikke harmonerer med et samfund, hvor den enkeltes indflydelse på eget liv hyldes.

NY BOG: Med udgangspunkt i antologien Døden på dagsordenen (Hans Reitzels Forlag), der udkom i oktober 2026, dykker tre af bogens forfattere ned i, hvordan vi forholder os til døden i dagens Danmark.

Program:

  • Mandag 1/3/27 kl. 17.00 - kl. 18.45
    Døden i dag – Tabu eller pornoficering?
    Michael Hviid Jacobsen, professor, Aalborg Universitet
    Aalborg Universitet, (k3 / 2.126) , Kroghstræde 3, seminarrum 2.126, 9220, Aalborg Øst
  • Tirsdag 9/3/27 kl. 17.00 - kl. 18.45
    Hvordan bør vi forholde os til diskussionen om aktiv dødshjælp i nutidens Danmark?
    Thomas Søbirk Petersen, professor, dr.phil., Roskilde Universitet
    Aalborg Universitet, (k3 / 2.126) , Kroghstræde 3, seminarrum 2.126, 9220, Aalborg Øst
  • Mandag 15/3/27 kl. 17.00 - kl. 18.45
    Lad os tale om døden - Døden lærer os det, livet glemmer
    Stine Buje, cand.comm., forfatter, Landsforeningen Liv & Død
    Aalborg Universitet, (k3 / 2.126) , Kroghstræde 3, seminarrum 2.126, 9220, Aalborg Øst
Føj holdet til favoritter