Arrangementer der måske vil interessere dig
Bestsellere
OPLEV AALBORG: Velfærdssamfundets bygninger
2511-114
Start
Torsdag 6/2/25, kl. 14.00, 1 gang
Sted
Mødested: John F. Kennedys Plads (ved Rytterstatuen)
9000 Aalborg
OBS
Inkl. en forfriskning undervejs
Pris
- Standard 175,00 kr.
Holdet er aflyst
Aalborg er på mange måder foran
Aalborg er på mange måder foran - og bl.a. kendt for at sørge for studieboliger til byens mange studerende. Men byen sørgede også tidligere på forskellig vis for boliger til borgerne. Kom med på en tur i Aalborg midtby, hvor vi ser eksempler på de forskellige boligtyper.
Om underviseren: Anne-Lise Schou brænder for kulturformidling og er opdateret på den nyeste viden om Aalborg samt hele regionens historie og udvikling. Hun er cand.mag. i historie og kunsthistorie.
Hun er guide på en række ture i og omkring Aalborg, hvor hun fortæller om Aalborgs og Nordjyllands historie på en underholdende og tilgængelig måde. Turene omfatter streetart-ture, historiske byvandringer, busture og cykelture samt rundvisninger til attraktioner i Nordjylland, eksempelvis vikingeborge, herregårde og museer. Hun er bl.a. tilknyttet Aalborg Guideforening.
Folkeuniversitetet arrangerer gerne særlige ture for grupper fra foreninger, virksomheder eller institutioner. Kontakt os på t. 98167500 / info@fuaalborg.dk for nærmere oplysninger.
Program:
-
Torsdag 6/2/25 kl. 14.00 - kl. 15.45 : AFLYST