Det er desværre ikke længere muligt at tilmelde sig dette arrangement. Men vi har et stort program med mange nye arrangementer, og herunder er et udvalg til dig.

Festforelæsninger

Videnskabsjournalist Line Friis Frederiksen guider os igennem en aften med skarpe foredrag, samtaler og vin i den frie forsknings navn.

”Sapere Aude! Hav mod til at bruge din egen forstand!” Sådan lyder oplysningstidens mest kendte slogan formuleret af Immanuel Kant i 1783. Denne aften ser vi dog ikke på Kant, men kigger ud i fremtiden, når forskere præsenterer den nyeste forskning.

Hvert år støtter Danmarks Frie Forskningsfond nogle af de bedste forskere i Danmark. Støtten går til forskere, der står bag den mest originale og banebrydende forskning. Vi har samlet et hold af disse forskere denne aften. Vi får et unikt indblik i menneskene bag tankerne og laver et nedslag på nogle vigtige spørgsmål inden for forskningens forunderlige verden – som den ser ud lige nu.

Program for aftenen

18.30: Velkomst ved Danmarks Frie Forskningsfond og vært Line Friis Frederiksen, biolog og videnskabsjournalist

18.35: Invasive insekter på klimaflugt. Michael Ørsted, lektor i biologi, Aalborg Universitet

18.55: Hvordan påvirker epilepsi og feberkramper hjernens udvikling? Julie Werenberg Dreier, professor i psykiatrisk og neurologisk epidemiologi, Aarhus Universitet

19.15: Pause med vin

19.35: Demokrati i reklameblokken. Suthan Krishnarajan, lektor i statskundskab, Aarhus Universitet

19.55: Forskersamtale. Line Friis Frederiksen i samtale med Michael Ørsted, Julie Werenberg Dreier og Suthan Krishnarajan

20.20: Tak for i aften

Relateret billede

Foto: Sarah Wadmann, seniorforsker, VIVE, til Vov at vide i 2022. Fotograf: Søren Kjeldgaard

Føj holdet til favoritter

Praktisk Information

Samarbejdspartnere

Danmarks Frie Forskningfond